Wycieczka klasy 3c – Ogród Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

4 października klasa 3c udała się na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Harmonogram wycieczki był bardzo napięty. Zwiedzanie w muzeum rozpoczęliśmy od wystawy drukarstwa krakowskiego. Obejrzeliśmy maszyny i narzędzia drukarskie, poznaliśmy osiągnięcia J. Gutenberga. Następnie udaliśmy się na warsztaty, podczas których samodzielnie stworzyliśmy własną książkę. Kolejnym punktem programu była wystawa interaktywna „Wokół koła”. Składała się ona z 27 stanowisk, które mogliśmy samodzielnie obsługiwać. Testując m.in. jazdę na kwadratowych kołach, deptakowe tzw. „chomikowe” koło, które wprawiało w ruch windę, czy tańczące piłki – czuliśmy się jak na placu zabaw. Klasowi miłośnicy motoryzacji największe emocje przeżyli podczas zwiedzania wystawy poświęconej historii kultowego auta – Fiata 125p. Obejrzeliśmy około 20 pojazdów, którymi kilkadziesiąt lat temu jeździli wszyscy – wojsko, milicja, służby medyczne, strażacy, taksówkarze i zwykli obywatele.

Drugim punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń – sensoryczny park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Przy każdym kolejnym stanowisku świat zaczynał dziwić nas coraz bardziej. Latające złudzenie, ukryte kolory, krater, krzywe zwierciadła, dwa lustra, wir wodny, kołyska Newtona, rura głosowa, kamienne cymbały, organy rurowe, dziurawy labirynt, karuzela fizyka – to tylko mała próbka tego, co na nas czekało w ogrodzie. Używając zmysłów, próbowaliśmy zrozumieć świat otaczających nas zjawisk. Czasami nie było to łatwe, ale na pewno niezwykle emocjonujące. Jednogłośnie uznaliśmy, że to miejsce koniecznie trzeba odwiedzić jeszcze raz.