LWIS.net

Aktualności - Szkoła Podstawowa nr 23

| 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 |

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

 

Gwiazdka dla Afryki

 

Od września nasza szkoła  wstąpiła do Klubu Szkół UNICEF. Rok temu szyliśmy laleczki, a teraz zapraszamy do udziału w projekcie „Gwiazdka dla Afryki”. Projekt ten został opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF. Jak czytamy na stronie UNICEF: „Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. A wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra czy tężec. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. Koszt jednej dawki szczepionki przeciw odrze to koszt 0,94 zł. To także najprostsza metoda, by ratować życie dzieci na wielką skalę. Niestety ponad 24 miliony dzieci, które rodzą się co roku, nie otrzymuje podstawowych szczepień niezbędnych w pierwszych latach życia. Problem ten dotyczy także Sierra Leone, jednego z najbiedniejszych krajów na świecie”. 

W ramach projektu uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej będą przygotowywać symboliczne prezenty dla maluchów z Sierra Leone. W wykonanych pudełeczkach owiniętych wstążeczką umieszczą symboliczne szczepionki, które chciałyby przekazać dzieciom w Afryce. Ile szczepionek bądź zestawów znajdzie się w pudełeczku, zależy wyłącznie od ofiarodawcy, a więc ucznia. „Prezenty” te będą rozprowadzane podczas kiermaszu.

Integralną częścią projektu jest konkurs na projekt najbardziej oryginalnej kartki pocztowej „Pocztówka do Afryki”, przygotowanej przez dzieci w Polsce dla dzieci w Sierra Leone. Koordynatorami akcji jest: Pani Jolanta Albin oraz Dorota Miś. Chętnych zapraszamy do współpracy!

 

Klub Bezpiecznego Puchatka

 

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas pierwszych uczęszczający do świetlicy szkolnej biorą udział w V edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pt. „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Program przygotowany został przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, nauczycieli oraz firmę Maspex. Patronat honorowy sprawuje Komenda główna Policji oraz Kuratorium Oświaty. Od września nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w oparciu o otrzymane materiały edukacyjne. Dzięki nim poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole. Dzieci otrzymały specjalnie przygotowane książeczki z zabawami i ćwiczeniami a rodzice broszury. Więcej informacji na stronie: http://www.bezpiecznypuchatek.pl/

 

Dzień Pluszowego Misia

Galeria prac

 

Warsztaty Kosmiczne - 18XI - 25XI - Przedszkole nr 26, Przedszkole nr 18, Przedszkole nr 24, Przedszkole nr 32, Przedszkole nr 31

Już po raz czwarty odbyły się w naszej szkole warsztaty przygotowane przez Grupę Warsztatowo - Edukacyjną „Urwis”, którą tworzą nauczyciele i wychowawcy z naszej placówki. Warsztaty kierowane są do przedszkolaków z najstarszej grupy oraz do uczniów klas 1-3. W kosmicznej wyprawie wzięły udział dzieci z okolicznych przedszkoli (nr 18, 26, 31 i 32) oraz z Oddziału Przedszkolnego mieszczącego się w ZSO4 - łącznie około trzystu dzieci. Podczas warsztatów dzieci oglądały interesującą prezentację, odwiedziły szkolne „planetarium”, uczestniczyły w zajęciach muzyczno - ruchowych oraz plastycznych. Każda grupa otrzymała stosowny Certyfikat. Zapraszamy za rok na kolejną przygodę oraz do obejrzenia fotogalerii!

 

Ogólnopolski konkurs pt. „Zaproś EkoMikołaja – Bądź EkoManiakiem”

 

Dnia 25 listopada br. został rozstrzygnięty kolejny konkurs zorganizowany przez Branżową Organizację Odzysku pt. „ZAPROŚ EKOMIKOŁAJA – BĄDŹ EKOMANIAKIEM II”.

Jak czytamy na stronie internetowej boosa.pl: „konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z całej Polski. Nadesłane prace prezentowały wysoki poziom artystyczny. Komisja wzięła pod uwagę oryginalność, zaangażowanie oraz walory artystyczne nadesłanych projektów. Uczestnicy idealnie ujęli problematykę ekologii. Korzystając z różnych form przekazu z pomysłem i humorem przedstawili główne zagadnienia z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska. Jury stanęło przed naprawdę trudnym zadaniem”. Nasza szkoła (świetlica szkolna) zdobyła wyróżnienie. Przedstawienie napisały i przygotowały Panie: Jolanta Albin i Dorota Miś z uczniami klas II i III. Uczennica klasy 2a - Iga Strojny ułożyła krótki wierszyk ekologiczny. Oto on:

„Zastanawiałyście się dzieci,

 Kto produkuje wszystkie śmieci?

Piękne, dorodne, okazałe,

Olbrzymie, średnie, bądź też małe.

Piętrzą się w lesie, w szkole, przed szkołą,

Tak różnorodne, aż oczy bolą.

I tak sobie rosną w siłę,

Choć to dla nas niezbyt miłe.

Zobaczycie przyjdzie czas, że zasypią wszystkich nas!

Więc tu dla Was jest zadanie.

Tu potrzebne jest działanie.

Zamiast słuchać starych bajek zostań Eko – Mikołajem!

Czapkę Mikołaja włóż i do lasu sprzątać rusz!”.

 Gratulujmy! Dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

 

Tydzień Promocji Zdrowego Stylu Życia

...Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny...

(Stanisław Karaszewski)

Nasza szkoła należy do grona szkół promujących zdrowie. Od kilku lat każdego roku organizowany jest Tydzień Promocji Zdrowia, którego głównym celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz dbałości o własne zdrowie. W związku z tym przygotowano:

- konkurs kulinarny dla klas IV-VI „Pomysłowe, zdrowe, kolorowe kanapki”

W czasie praktycznych  zajęć delegacje klas samodzielnie w obecności komisji przygotowywały kanapki, dzieliły się swoją wiedzą. Po sporządzeniu kanapek nastąpiła degustacja.

I miejsce zdobyły klasy: IV b oraz VI b.

- konkurs dla klas I-III „Zdrowe kukiełki, śmieszne stworki warzywne”

Uczniowie wykonując prace wykorzystali wiele warzyw np. marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, cebulę, cukinię itp.

Na konkurs wpłynęło 80 kukiełek, wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

- konkurs literacki „Zdrowy styl życia” dla klas IV-VI. I miejsce zdobyła – Oliwia Pulak z klasy IVb.

Uczniowie licznie oraz bardzo chętnie wzięli udział w działaniach prozdrowotnych. Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów, rozdano dyplomy oraz upominki.

 

Nagroda dla świetlicy szkolnej

 

Dnia 20 listopada odbyło się podsumowanie konkursu na szkolną gazetkę o tematyce ekologicznej. Tegoroczne hasło brzmiało: „My się zanieczyszczeń nie boimy, gdyż aktywnie powietrze chronimy. Metody przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza”. Organizatorem konkursu było Biuro Ochrony Środowiska w Centrum Usług Ogólnomiejskich Urzędu Miasta.

Jak czytamy na stronie: „Do konkursu zgłosiło się 10 szkół podstawowych i 12 ponadpodstawowych oraz 2 Bursy Międzyszkolne. Wykonane prace cechowały się wysokim poziomem artystycznym, dużymi wartościami merytorycznymi oraz ciekawym przesłaniem ekologicznym, zgodnym z podanym tematem”. Komisja konkursowa, po obejrzeniu wszystkich prac postanowiła nagrodzić gazetkę wykonaną przez uczniów naszej szkoły (dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej). Nasza gazetka zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Więcej zdjęć możemy zobaczyć na stronie internetowej: http://www.tarnow.pl/Galeria/Galeria-Edukacja-i-Nauka/Galeria-Edukacja-i-Nauka-2013/Podsumowanie-konkursu-na-wykonanie-gazetki-szkolnej-o-tematyce-ekologicznej

 

Tydzień z twórczością Juliana Tuwima

 

Dnia 14 listopada w sali teatralnej odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów, inspirowanych twórczością Juliana Tuwima: konkursu recytatorskiego dla klas 4 i 5, zorganizowanego przez nauczyciela bibliotekarza Panią mgr Renatę Wdowiak oraz konkursu plastycznego dla klas szkoły podstawowej, zorganizowanego przez nauczycieli biblioteki i świetlicy: Panią Annę Plewka, Dorotę Miś, Jolantę Albin. Po wysłuchaniu recytacji Jurry nagrodziło: Marysię Niemiec z 5a, Aleksandrę Kustrę z 4b i Gabrysię Meres z 5b.

Nagrody przyznano również konkursie plastycznym: I miejsce zdobyła: Lena Kozioł z 5a, II miejsce - Natalia Nowicka z 5b, III miejsce - Paulina Lubera z 4b. W klasach I-III - I miejsce - Ola Bednarz (oddział przedszkolny), II miejsce - Adam Sztorc-1c, III miejsce - Milena Cholewiak - 1a.

Galeria prac: kl. 1-3, kl. 4-6

 

Zbiórka surowców wtórnych

W bieżącym roku szkolnym, wzorem lat ubiegłych, prowadzona jest comiesięczna zbiórka surowców wtórnych (makulatury, butelek plastikowych oraz puszek-przypominamy, że butelki oraz puszki powinny być zgniecione). Przeprowadzana jest także zbiórka zużytych baterii oraz nakrętek, które zbierane są na cel charytatywny – na sprzęt rehabilitacyjny dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy im. Św. Kingi przy ul. Fatimskiej. Baterie oraz nakrętki można składać codziennie w sali nr 13 u Pani Marty Matyjewicz. Nakrętki, butelki i puszki należy przed oddaniem policzyć.

Zachęcamy do udziału w zbiórce ww. surowców. Dzięki tym działaniom pomagamy innym, a także przyczyniamy się do poprawy jakości naszego życia i czystości środowiska.

 

Galeria prac plastycznych

Galeria prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 w Tarnowie, pracujących pod kierunkiem mgr Ewy Zawiszy

 

Projekt Krokus

W naszej szkole rozpoczął się projekt „Krokus” zorganizowany przez krakowskie muzeum „Galicja”. Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 23 mają specjalne zajęcia poświęcone tematyce Holocaustu. Zapoznają się również z trudną, a czasami tragiczną sytuacją dzieci różnych narodów podczas II wojny światowej. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji wspólnie posadzili 150 żółtych krokusów. Kwitnące wiosną krokusy przypomną nam o dzieciach, które zginęły, a także o tym, że życie odradza się, a nadzieja nie umiera. Na świecie jest piękno i dobro. Powód sadzenia krokusów jest smutny, ale niesie ze sobą oczekiwanie lepszej przyszłości. Koordynatorką projektu jest mgr Ewa Zawisza, w działaniach związanych z projektem zaangażowali się także nauczyciele: mgr Krystyna Czechowska, mgr Dorota Sadko, mgr Grażyna Zielińska oraz mgr inż. Wiesław Zawisza. Szkoła Podstawowa nr 23 dołączyła do międzynarodowego wirtualnego klubu szkół uczestniczących w Projekcie Krokus (http://www.hetireland.org/crocus).

Podróż w krainę dźwięku

Klasy 4a, 4b i 5b pod opieką mgr Ewy Zawiszy zwiedziły interaktywną wystawę muzyczną w Galerii „Gemini”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z brzmieniem wielu instrumentów, a także sprawdzić swoje umiejętności grania na różnorodnych instrumentach perkusyjnych, zbudowanych czasem z wydawałoby się dziwacznych przedmiotów, np. rur wodociągowych. Była to pyszna muzyczna zabawa! Wszyscy mogli także wysłuchać utworu Vivaldiego „Cztery pory roku” i zachwycać się muzyką barokową.

Obchody Święta Niepodległości

Na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprosiła wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 klasa 4b wraz z wychowawczynią mgr Ewą Zawisza. Inscenizację z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały wraz z uczniami kl. 6a mgr Grażyna Zielińska i mgr Krystyna Czechowska.

                        Pamiętamy!

 W dniu 8 listopada uczniowie klas I-III zapalili znicze w Alei Dębów Katyńskich. Przypominamy, że w „Alei Dębów Katyńskich” rosną 34 dęby poświęcone ofiarom zbrodni NKWD. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna zawierająca dane upamiętnionego w ten sposób oficera.

             Cmentarz wojenny nr 202

          Z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie z klasy IIa wybrali się na Cmentarz wojenny nr 202. Tam zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy. Dzieci postanowiły częściej odwiedzać to miejsce pamięci narodowej.

 

Tydzień teatralny dla najmłodszych

 

W poniedziałek uczniowie klas 1-3 obejrzeli w tarnowskim teatrze piękne przedstawienie pt. Tajemniczy ogród. Na dziecięcych twarzyczkach malowało się na przemian wzruszenie, śmiech, strach i łzy. Kolejna uczta teatralna czekała na dzieci w środę, kiedy to do naszej szkoły zawitał teatrzyk kukiełkowy. Przedstawienie o Królu Gwoździku i dzielnym Szewczyku spotkało się z serdecznym przyjęciem. Piękne kukły i zabawna treść powodowały, że widownia wybuchała salwami śmiechu. Dzieci żywo reagowały na problemy bohaterów bajki. Po spektaklu odbyło się spotkanie aktora - lalkarza z uczniami klas pierwszych. Opowiedział krótką historię teatru lalek oraz zaprezentował kukiełki występujące w sztuce. Mamy nadzieję, że oglądane spektakle będą inspiracją zabaw podczas długich jesiennych wieczorów.

 

Próbna ewakuacja

W dniu 5 listopada podczas trwania lekcji, miała miejsce próbna ewakuacja uczniów i pracowników. Około godziny 10.00 sygnał dźwiękowy oznajmił ewakuację. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły opuścili budynek, kierując się do wyznaczonego miejsca zbiórki. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie.

 

Pasowanie na Świetlika

 

Dnia 30 października 2013r. w świetlicy szkolnej, odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na ,,Świetlika”. Dzieci pozytywnie przeszły próbę siły, dokładności, precyzji, odwagi, wiedzy oraz inne. Zaliczyły sprawdzian gotowości świetlicowej. Najwięcej radości dostarczyła wszystkim konkurencja nieustraszeni, przeznaczona dla bardzo odważnych dzieci. Zadaniem śmiałków było dotknięcie i spróbowanie różnych „okropnych” rzeczy spotykanych w kuchni Baby Jagi, Harrego Pottera, czy Gargamela. W zestawie były m.in. oczy potwora Yeti, skamieniałe jajka wróblozaura, wędzone kości krasnoludka, grillowane dżdżownice i inne okropności.

 

Każda klasa uświetniła imprezę śpiewając ulubioną piosenkę pod kierunkiem pani wychowawczyni.

 

Cmentarz wojenny nr 202

Nie umiera ten,

kto trwa w pamięci żywych.

 

 

Jak co roku nauczyciele i wychowawcy z naszej szkoły udali się z uczniami na Cmentarz wojenny nr 202 znajdujący się przy ulicy Szpitalnej. Uczennice piątej klasy należące do Szkolnego Koła PCK zapoznały młodszych kolegów z krótką historią cmentarza. Dzieci, na znak pamięci o poległych podczas I wojny światowej żołnierzach, złożyły kwiaty, zapaliły znicze i postawiły trzy brzozowe krzyże. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do odwiedzania tego miejsca. Niech pamięć o pochowanych tam 1485 żołnierzach przechodzi na kolejne pokolenia.

Przypominamy, że Cmentarz wojenny nr 202 był kiedyś jednym z największych cmentarzy w Galicji. Z tamtych czasów pozostały jedynie wyniosłe drzewa i niewidoczne dziś mogiły, w których nadal spoczywają młodzi chłopcy różnych narodowości. Są wśród nich Polacy, Austriacy, Rosjanie, Włosi, Niemcy, Ślązacy, Tyrolczycy, Chorwaci, Serbowie, Węgrzy, Słowacy i Czesi.

 

Spotkanie z Funkcjonariuszem Straży Miejskiej

 

           Dnia 29 października 2013 roku uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej spotkali się z Funkcjonariuszem Straży Miejskiej – Panem Markiem Futerą. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Bezpieczny uczeń”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały o pracy strażnika miejskiego. Dowiedziały się również jak bezpiecznie zachowywać się na drodze, w domu, oraz w kontaktach z obcymi osobami oraz ze zwierzętami.

 

Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach 1-3 –kontynuacja programu unijnego

Kolejny rok uczestniczymy w realizacji dodatkowych zajęć w klasach młodszych, które mają pomóc w przyswajaniu treści matematycznych, polonistycznych oraz wspierać rozwój zainteresowań językowych i matematyczno - przyrodniczych. Prowadzone są również zajęcia gimnastyki korekcyjnej i socjoterapia. Zajęcia zostały uatrakcyjnione pomocami dydaktycznymi otrzymanymi od organizatorów projektu.

 

Ogólnopolska akcja pt.: „Marzycielska Poczta”

 

Marzycielska poczta to akcja polegająca na pisaniu listów do przewlekle chorych dzieci. Głównym celem akcji jest wspieranie chorych dzieci poprzez wysyłanie im tradycyjnych listów. Dnia 23 października uczniowie  przebywający w świetlicy oraz należący do PCK wzięli udział w tej akcji. Udali się do Pałacu Młodzieży i tam pisali listy do czwórki dzieci wskazanych przez organizatorów.

Jeżeli ktoś chciałby przyłączyć się do akcji, to na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty znajdzie profile dzieci wraz z ich bezpośrednimi adresami domowymi. Wystarczy napisać list, pozdrowienia i wysłać na wskazany adres. Z góry dziękujemy za wrażliwość i dobre serduszko!

http://marzycielskapoczta.pl/

                                                                                                                                                                           wychowawcy  świetlicy szkolnej

 

Pierwsza pomoc – ważna sprawa!

            Dnia 18 października (w ramach współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym) uczennice z trzeciej klasy VI LO rozpoczęły cykl szkoleń przypominających zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczniowie z klasy 3b SP nr 23 chętnie uczestniczyli w tych ćwiczeniach. Sprawnie wykonywali poszczególne zadania: zgłoszenie wypadku – rozmowa telefoniczna, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, sztuczne oddychanie/masaż serca.

 

Tydzień z Julianem Tuwimem

 

W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci i setna rocznica literackiego debiutu Juliana Tuwima. Z tej okazji rok 2013 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem tego poety. By lepiej poznać Pana Juliana biblioteka szkolna oraz świetlica w dniach 18-25 października zorganizowały „Tydzień z Tuwimem”. Atrakcji nie brakowało.

W poniedziałek odbyło się spotkanie z członkami koła teatralnego „Kurtyna”, podczas którego licealistki czytały młodszym kolegom najciekawsze wiersze Tuwima.

We wtorek przybyła do nas Pani Urszula Szuster, podczas barwnej opowieści uczniowie poznali dzieciństwo Juliana Tuwima oraz kilka rzadko publikowanych wierszy dla dzieci.

W środę został ogłoszony konkurs „Poezja Juliana Tuwima inspiracją twórczości plastycznej”. Ponadto uczniowie odgrywali scenki dramowe do niektórych utworów poety.

We czwartek kolejny raz licealistki szkolnego koła teatralnego „Kurtyna” (Anna Okas, Sylwia Knapik, Dominika Wantuch) recytowały zabawne wiersze ze zbioru „Tuwim dzieciom”. W świetlicy szkolnej powstała ekspozycja rekwizytów związanych tematycznie z wierszami poety.

Piątek był dniem quizów i zagadek, a wszystkie dotyczyły poznanych w ciągu całego tygodnia utworów.

 

Ekologiczna gazetka

 

Chrońmy to co mamy,

lepszego nie znamy!

 

 

Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej wykonali gazetkę o tematyce ekologicznej na konkurs, którego organizatorem jest Biuro Ochrony Środowiska. Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmi: „My się zanieczyszczeń nie boimy, gdyż aktywnie powietrze chronimy. Metody przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza”. „Jakość powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka oraz pozostałych organizmów żywych. W przypadku, gdy w powietrzu występuje nadmiar zanieczyszczeń, człowiek narażony jest na wchłanianie ich podczas procesu oddychania. Zła jakość powietrza przyczynia się między innymi do powstawania schorzeń układu oddechowego oraz alergii. W środowisku, w którym żyjemy zanieczyszczenia powietrza mogą powodować korozje metali i materiałów budowlanych. Działają niekorzystnie na świat roślin, zaburzając procesy fotosyntezy, transpiracji i oddychania. Przyczyniają się do wtórnego zanieczyszczania wód i gleb. W skali globalnej mają znaczny wpływ na zmiany klimatyczne. Tematyka ma na celu zwrócenie uwagi młodzieży na problemy związane z ochroną powietrza i ekologią, a także uświadomienie, iż każdy z nas indywidualnie odpowiada za stan środowiska, w którym żyjemy” (czytamy na stronie EduNet). Gazetka zdobi korytarz szkolny, a my trzymamy kciuki.

 

        Świat zadymiony ma same złe strony...

 

rys. Barbara Wieniawska

 

Zajęcia w Sali Patrona Szkoły - Jana Pawła II

 

Dnia 17 października, w związku z rocznicą wyboru Kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową, uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach poświęconych Patronowi Szkoły. Zajęcia te odbyły się w Sali Patrona. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały informacji na temat dzieciństwa naszego Papieża oraz ulubionych melodii Jana Pawła II. Z zaangażowaniem rozwiązywały przygotowane przez wychowawczynie łamigłówki.

Wszyscy jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tego wybitnego Polaka.    Sala Patrona - galeria

 

16 października - Dzień Walki z Głodem

 

 

„Tyle człowiek wart,

ile może pomóc drugiemu…”

(prof. J. Aleksandrowicz)

 

 

 

Kierując się tym mottem w dniach 16 i 17 października wolontariusze szkolnego koła PCK przeprowadzili wśród uczniów i pracowników zbiórkę pieniędzy na rzecz głodnych dzieci. Podczas akcji każdy mógł poczęstować się jabłkiem.  Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za okazaną życzliwość.

Opiekun PCK przekaże zebrane pieniądze do Zarządu Głównego PCK w Tarnowie.

 

Program „Owoce w szkole”

 

 

 

Od 14 października w naszej szkole realizowany jest program „Owoce w szkole”. Uczniowie klas I-III otrzymywać będą kilka razy w miesiącu porcje owocowo-warzywne. Celem programu jest zapobieganie otyłości wśród dzieci i młodzieży poprzez zmianę nawyków żywieniowych i zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia podczas zajęć edukacyjnych w szkole.

Święto Patrona Szkoły

 

 

My nie chcemy leniuchować,

chcemy uczyć się, pracować,

więc staramy się zawzięcie,

żeby zrzucić to zaklęcie…

 

Tymi słowami 14 października uczniowie klas pierwszych zapewniali wszystkich o swojej gotowości do bycia prawdziwymi uczniami. Udowodnili dobrej wróżce, że doskonale wiedzą co to jest mądrość, miłość i pracowitość. W nagrodę zostali odczarowani, a pani dyrektor Alicja Pawlik i pan dyrektor Tadeusz Ogrodnik dokonali aktu pasowania ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Mamy nadzieję, że dzieci, idąc za nauką Patrona naszej szkoły, błogosławionego Jana Pawła II, będą w życiu stawiać sobie wysokie wymagania, aby osiągnąć zamierzony cel.

 

 

Podróż w krainę dźwięków  (9 X i 10X)

Rytmy, dźwięki i piosenki,

czyli jak się robi muzykę”.

 

 

 

            W dniach 9 i 10 października dwie grupy uczniów ze świetlicy szkolnej wyruszyły w interaktywną podróż dźwiękową. Dzieci miały możliwość poznania muzyki w różnych jej odsłonach i rodzajach. Mogły też poeksperymentować na nietypowych „instrumentach”. Przekonały się, że muzyka nie zna granic i można grać na wszystkim. Najpierw uczniowie poznali różnorodne instrumenty, następnie udali się do studia dźwiękowego, gdzie usłyszeli muzykę różnych narodów. W filharmonii, swe tajemnice, odsłoniła przed nimi muzyka klasyczna. Następnie wysłuchali utworu Antonio Vivaldiego pt. „Cztery pory roku” w dość oryginalnej wersji. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Wszyscy bardzo zadowoleni, z uśmiechem na ustach wrócili do świetlicy, gdzie z przejęciem opowiadali kolegom, czego doświadczyli na tej niezwykłej wystawie.

 

Dzień uśmiechu

Gdy nie masz nic do ofiarowania,

                    ofiaruj uśmiech.

 

 

 

Radosne święto, jakim jest Światowy Dzień Uśmiechu, obchodzone jest od 1999r. Pomysłodawcą jest Harvey Ball, twórca znanego wszystkim symbolu uśmiechniętej żółtej buźki. W tym roku Dzień Uśmiechu przypadł na 5 października. Członkowie szkolnego koła PCK rozdawali uczniom i pracownikom szkoły symboliczne znaczki, zachęcali do serdecznych, promiennych uśmiechów, a także przekonywali, że uśmiech poprawia nastrój, daje radość, wzbudza sympatię, a nawet uspokaja. Uśmiech korzystnie wpływa na nasze relacje z innymi. Jest objawem życzliwości, a jak mówi stare przysłowie: „Życzliwi żyją dłużej”. A zatem uśmiechajmy się, jak najwięcej, każdego dnia. Niech naszym mottem będą słowa piosenki Wandy Chotomskiej:

 

 Sto uśmiechów na minutę, przyjacielu,

sto uśmiechów i już jesteś bliżej celu!

Sto uśmiechów na liczniku zawsze miej,

sto uśmiechów na minutę,

nigdy mniej!

 

cała piosenka

http://www.youtube.com/watch?v=eW2l3LClPV0

 

 

Witaminki, witaminki….

 

Dnia 3 października w świetlicy szkolnej uczniowie rozmawiali na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz różnych sposobów ich przechowywania i przetwarzania (suszenie, kiszenie, przetwarzanie, zamrażanie). Na zakończenie zajęć wykonali przepyszną surówkę z marchewki i jabłka. Dzieci sprawnie poradziły sobie z obieraniem i rozdrabnianiem produktów, nie zapominając o estetycznym wyglądzie potrawy. Surówka wszystkim bardzo smakowała.

 

Dzień Głośnego Czytania

 

Z okazji Dnia Głośnego Czytania nauczyciele świetlicy szkolnej i biblioteki: pani Jolanta Albin, pani Dorota Miś, pani Anna Plewka zorganizowały spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie ze świetlicy oraz grupa przedszkolaków. Zaproszeni goście - Pan dyrektor Tadeusz Ogrodnik, Pani sekretarka Czesława Korus oraz Panie księgowe Bożena Sobczyk i Monika Orlof - Galara czytali dla naszych dzieci wiersze Juliana Tuwima, w związku z sześćdziesiątą rocznicą urodzin tego poety. Głośne czytanie wierszy przez pracowników szkoły, z którymi uczniowie nie mają kontaktu na co dzień, bardzo się dzieciom podobało. Mamy nadzieję, że podobne spotkania jeszcze się odbędą.

 

 

 

Wycieczka klas 1-3 do Wierzchosławic

 

            Dnia 30 września 2013r. klasy 1a, 1b, 1c, 2a i 3a wybrały się na jesienną wycieczkę do lasu. Wierzchosławice są naszym ulubionym miejscem wypoczynku od szkolnego i miejskiego zgiełku. Klasy ze swoimi wychowawcami: p. Małgosią, p. Iwoną, p. Kasią, p. Dorotą i p. Bożeną zwiedziły w wierzchosławickim lesie przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, zdobywając po drodze ciekawe informacje o leśnych roślinach i zwierzętach. Dowiedziały się również jakie znaczenie ma las dla człowieka. Po spacerze wszystkie dzieci wesoło bawiły się na leśnej polanie. Atrakcją wycieczki było ognisko przygotowane przez pracowitych rodziców. Za rok na pewno tu wrócimy!

 

Do kina - w nagrodę!

 

W czerwcu 2013r. nasza grupa świetlicowa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Bądź Eko Segreguj odpady!”. Nagrodą było wyjście do kina. Dlatego dnia 30 września dziewięcioosobowa grupa, pod opieką Pani Doroty i Pani Joli, udała się do kina Marzenie. Dzieci obejrzały bajkę pt. „Pinokio”. Bilety zasponsorowała Firma: Branżowa Organizacja Odzysku w Tarnowie.

 

Spotkanie Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II

W środę, 25 września w Centrum Formacyjnym "ARKA" w Gródku nad Dunajcem odbyło się spotkanie przedstawicieli placówek oświatowych noszących imię Papieża - Polaka. Naszą Szkołę Podstawową, której od 1994 roku patronuje Jan Paweł II, reprezentowali: p. dyrektor Tadeusz Ogrodnik, p. Renata Cabaj i ks. Łukasz Bochenek. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Podczas homilii wspominał osobę i nauczanie bł. Jana Pawła II. Mówił m. in. "Bł. Jan Paweł II nie mówił, by się przypodobać czy schlebiać słuchaczom, lecz głosił rzeczy często niewygodne dla słuchających, niepopularne, szedł pod prąd. Młodzieży, która się do Niego garnęła, stawiał jasno wysokie wymagania moralne. Nie posługiwał się sloganami, lecz uzasadniał swoją pozycję. Nie zrażał się też tym, że Jego nauka mogła być odrzucana. Trudno o podobny przykład człowieka autentycznego i twórczego dialogu". Po kazaniu nastąpiło poświęcenie sztandaru Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który odtąd będzie reprezentował stowarzyszenie podczas ogólnopolskich spotkań. Na sztandarze umieszczono słowa: "Bóg, Honor i Ojczyzna" oraz "Zawierzmy wielkie dzieło wychowania Chrystusowi" (bł. Jan Paweł II. Łowicz, 14.06.1999 r.). Kolejnym punktem obchodów dnia był wykład psychologa, ks. dra Jerzego Smolenia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego temat brzmiał: "Sztuka budowania relacji interpersonalnych na przykładzie fenomenu wychowawcy Papieża bł. Jana Pawła II". W spotkaniu uczestniczyli także: Ryszard Nowak - prezydent Nowego Sącza, Grzegorz Baran - małopolski wicekurator oświaty oraz licznie zebrani nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz uczniowie.

ZŁOTO NIKOLI LISOWSKIEJ I BRĄZ NORBERTA LISOWSKIEGO PODCZAS MISTRZOSTW TARNOWA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

W dniu 30 września na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie odbyły się Mistrzostwa Tarnowa w Biegach Przełajowych. Znakomicie w tych zawodach zaprezentowała się dwójka uczniów naszej szkoły : Nikola Lisowska, która zdobyła złoty medal w biegu na 800 m. w kategorii klas czwartych szkół podstawowych i Norbert Lisowski, który w biegu na 1000 m. również w kategorii klas czwartych wśród chłopców zdobył brązowy medal. Oprócz tej wymienionej dwójki na wielkie słowa uznania zasługują również Natalia Gumienny – czwarta w kategorii klas piątych szkół podstawowych i piąty wśród chłopców Damian Słonina także w rywalizacji klas piątych. Cała wymieniona czwórka zapewniła sobie start w finale wojewódzkim, który 9 października odbędzie się w Nowym Targu. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach wojewódzkich.

 

VII Festyn Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: „Bądź bezpieczny maluchu w drogowym ruchu”

 

 

Dnia 27 września uczniowie z klasy 1b oraz dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wzięli udział w Festynie na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego, zorganizowanym na hali sportowej przy ul. Krupniczej przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie. Uczniowie bardzo pilnie przygotowywali się do udziału w tej ważnej imprezie poprzez utrwalanie znajomości znaków i przepisów drogowych oraz ćwiczenia sprawnościowe. Podczas festynu obejrzeliśmy pokaz pierwszej pomocy. Uczniowie wzięli udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów. W konkursie umiejętności jazdy na rowerze I miejsce zdobył Szymon Hańbicki, W konkursie wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego ogromną wiedzą wykazała się Natalia Meres, a w konkursie jazdy zdalnie sterowanymi samochodami duże umiejętności pokazał Kacper Kloc. Siedmioosobowa drużyna w składzie : Dominika Drabik, Julia Szegda, Zuzanna Łakoma, Wiktoria Pawlik ,Igor Meres, Kacper Jurek i Karolina Pikul godnie reprezentowała szkołę w konkurencjach sportowych. Całej drużynie kibicowali z trybun: Emiia Kocoł, Filip Woszczyna, Ola Furmańska ,Nikola Nowak, Róża Bryniarska, Klaudia Jop i Marcin Furmański. Z nagrodami i dyplomem wróciliśmy do szkoły pełni niezapomnianych wrażeń.

 

Program Mleko w szkole

 

 

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła uczestniczy w Programie Mleko w Szkole. Ideą tego programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka. Dzieci przez cały rok szkolny będą otrzymywać mleko białe (bezpłatnie) lub smakowe za niewielką dopłatą. Mleko dostarczane będzie w higienicznie zamkniętych kartonikach jednorazowego użytku. Wypicie mleka w ciągu dnia zapewni dzieciom i młodzieży zdrowie, ułatwi naukę, doda energii.

 

 

Akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2013”

 

…Żyć nie można w bałaganie,
więc się bierzmy za sprzątanie...
/S. Karaszewski/

 

 

Dnia 20 września br. w naszej szkole została przeprowadzona ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata - Polska 2013”. Akcja jak co roku polegała na zbieraniu porzuconych odpadów i przekazaniu ich na bezpieczne wysypisko lub do powtórnego wykorzystania. Jak czytamy na stronie Portalu EduNet: „Sprzątanie świata – Polska 2013” wpisuje się w prowadzoną pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia wieloletnią kampanię edukacyjną związaną z mądrym gospodarowaniem zasobami naturalnymi, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, działaniami pozwalającymi chronić środowisko przyrodnicze, a także selektywną zbiórką odpadów i używaniem produktów z recyklingu. Realizowana jest w formie kampanii informacyjno-edukacyjnej w telewizji, radiu i w Internecie, kampanii plakatowych, konkursów dla szkół, licznych konferencji oraz wspólnej organizacji ogólnopolskich wydarzeń ekologicznych takich jak akcja "Sprzątanie świata", czy obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Hasło tegorocznej edycji kampanii to: „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”. Całą akcją koordynuje Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa.

 

Witaminki, witaminki …..

 

W dniach 19-20 września dzieci przebywające w świetlicy szkolnej samodzielnie wykonały przepyszną sałatkę owocową. Sałatka była kolorowa, miała mnóstwo witamin i wszystkim bardzo smakowała.

 

Zajęcia na basenie czas zacząć!

 

Dnia 17 września klasy 1b i 1c rozpoczęły zajęcia na basenie. Uczniowie czekali na tę chwilę od początku roku szkolnego. Każdy wtorek to wspaniały dzień. Zarówno rodzice jak i dzieci wiedzą, jak ważna jest umiejętność pływania, ale na to trzeba jeszcze troszeczkę poczekać. Pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej wszyscy uczniowie będą starali się rzetelnie wykonywać wszystkie polecenia, aby w przyszłości osiągnąć zamierzony cel: Kartę pływacką. Powodzenia!!!

 

Inauguracja nowego roku szkolnego

           Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbyło się dnia 2 września 2013r. mszą św. w kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 8:30.
O godz. 10:00  miało miejsce oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w hali sportowej ZSO4, po którym nastąpiły spotkania uczniów z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.

| Galeria 1 | Galeria 2 | Galeria 3 | Galeria 4 |

 


 

stat4u stat4u