GIMNAZJUM NR 8 W TARNOWIE I VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W TARNOWIE W DRUGIEJ EDYCJI PROJEKTU „POLACY NA WSCHODZIE – NASZE ZOBOWIĄZANIE”

Druga edycja projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”
Projekt „Polacy na Wschodzie. Nasze zobowiązanie” jest inicjatywą realizowaną przez Fundację Energia dla Europy.

Przedsięwzięcie skierowane jest głównie do nauczycieli oraz uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów i techników. W jego ramach zostanie przygotowana teka edukacyjna składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Ponadto, w dniach 19-21 maja we Lwowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli, w którym wzięły udział p. B. Zaucha i p.E. Zawisza.

Nauczyciele z całej Polski spotkali się z rodakami we Lwowie i w Brzuchowicach. Rozmawiano o przeszłości Polaków i Ukraińców, ale głównie o współczesnych rudościach i zmartwieniach ludzi, którzy mieszkają na Ukrainie. Mówiono o roli polskich szkół na tamtych terenach, o problemach związanych z Cmentarzem Orląt Lwowskich, o kłopotach tych Polaków, którzy pragną w Ojczyźnie uczyć się i pracować. Szczególnie w pamięć zapadło spotkanie z dr Pawłem Kowalem (były europoseł do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego), który doskonale zna historię tamtych ziem.