Biblioteka

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie znajduje się w pawilonie B na II piętrze.

Biblioteka zajmuje pomieszczenie, gdzie znajdują się wypożyczalnia, czytelnia i wydzielone miejsce do nauki oraz cztery stanowiska komputerowe dla uczniów, gdzie mogą korzystać z zasobów Internetu, drukarki i ksero. Księgozbiór naszej biblioteki liczy ok. 14 tyś. woluminów.

Księgozbiór zawiera:

• lektury dla wszystkich klas,
  • podręczniki,
  • atlasy,
  • słowniki językowe,
  • ciekawą literaturę dla młodzieży,
  • książki popularnonaukowe,
  • albumy,
  • encyklopedie,
  • kroniki, itd.

Zbiór ten cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły oraz w gronie studiujących absolwentów szkoły, którzy często odwiedzają bibliotekę w poszukiwaniu fachowej literatury (szczególnie z medycyny).

Biblioteka w całości jest skomputeryzowana. Zbiory udostępniane są komputerowo przy użyciu programu MOL Optivum. W bibliotece znajduje się dużo tytułów czasopism gromadzonych od 1994 roku. Obecnie   biblioteka prenumeruje 10 tytułów czasopism. Z wszytkach czasopism można korzystać w czytelni.

Prenumerowane obecnie czasopisma:

• Biblioteka w Szkole,
  • Biologia w Szkole,
  • Fizyka w Szkole,
  • Cogito,
  • Geografia w Szkole,
  • Głos Pedagogiczny,
  • Świetlica,
  • Świerszczyk,
  • Viktor,
  • Wszystko dla Szkoły.

Coraz większą popularnością cieszą się zbiory multimedialne, których posiadamy ok. 250 szt. i są udostępniane na lekcje i do domu.

Do głównych zadań biblioteki należy:

• Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów,
  • Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów,
  • Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów,
  • Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy,
  • Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

Godziny otwarcia biblioteki:

Poniedziałek: 7.30-10.50

Wtorek:          7.30-14.30

Środa:             7.30-10.50

Czwartek:      9.00-14.10

Piątek:            8.30-13.30

W bibliotece pracuje:

Pani mgr Renata Wdowiak

dsc_0467 bib4 dsc_0462

Regulamin biblioteki

Regulamin korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych

Opis bibliograficzny